Jakimi parametrami powinno się charakteryzować okno energooszczędne?
Wysokie koszty wytwarzania ciepła do ogrzewania domu sprawiają, że większość inwestorów poszukuje stolarki budowlanej, która będzie w stanie zagwarantować możliwie najlepszą ochronę przed jego utratą. Do zainteresowania się oknami energooszczędnymi skłaniają również wciąż zaostrzane wymagania, jakie stawia się nowo powstającym budynkom mieszkalnym. Wprowadzone z początkiem 2021 roku warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki, są w tym zakresie o wiele bardziej restrykcyjne niż wcześniej obowiązujące. Przekonajmy się jakie parametry są ważne przy wyborze „ciepłych” okien.
Na co zwrócić uwagę wybierając okno?
Do najważniejszych parametrów związanych z konstrukcją okna i jego odpornością na utratę energii należy współczynnik przenikania ciepła. Jest on podawany dla całego okna jako Uw i obliczany w watach przypadających na metr kwadratowy przegrody w zależności od poziomu różnic między temperaturą wewnątrz i na zewnątrz. Wielkość współczynnika zależy od współczynnika przewodzenia ciepła λ, charakteryzującego wykorzystane materiały, a także od szczelności, jaką zapewnia ich połączenie. Dla ustalenia poziomu Uw liczyć się będą współczynniki dla używanych pakietów szybowych (Uf) i ram (Ug). W pierwszym przypadku znaczenie ma grubość i liczba użytych tafli, gaz wypełniający przestrzeń między nimi (może to być argon lub droższy krypton) oraz rodzaj ramki łączącej szyby. Jeśli chodzi o konstrukcję ramy, to w przypadku drewna ważna jest jej grubość i gęstość użytego drewna, przy aluminium jakość użytej wkładki docieplającej, a dla okien z PVC – liczba i geometria komór. Znaczenie ma jednak także prawidłowy tzw. ciepły montaż okien.
Co jeszcze będzie istotne?
Przeszklenia używana w nowoczesnych budynkach to nie tylko powstrzymywanie ucieczki ciepła, ale także możliwość jego pozyskiwania. W domach energooszczędnych liczy się ilość promieni świetlnych wpadających do wnętrza, ponieważ pomagają one w nagrzaniu pomieszczeń. Wskaźnikiem będzie tu współczynnik g, który pokazuje, jaka część promieni przedostanie się przez szkło.