Okna to jeden z najważniejszych elementów domu czy mieszkania. Nie tylko pozwalają na to, aby do środka dostawały się promienie słoneczne, ale także mogą podkreślić styl wnętrza. Okna mają także niebagatelny wpływ na koszt ogrzewania domu. Okazuje się bowiem, że w typowym domu około 25-30% energii może uciekać właśnie przez okna. Jest to na tyle duża strata, że warto się zastanowić jak i czy w ogóle da się ją zmniejszyć. Właśnie naprzeciw takiemu problemowi wychodzą okna energooszczędne oraz pasywne. To właśnie te drugie są oknami, które pozwalają uniknąć takich strat cieplnych. Jednak co to tak naprawdę znaczy, że okno jest pasywne? I jak ma się to do energooszczędności?
Okna pasywne, czyli jakie?
Warto rozpocząć od tego, że pojęcie “okno pasywne” w stolarce okiennej jako takie nie istnieje. Jest to raczej pewnego rodzaju skrót myślowy odnoszący się do okien posiadających właściwości użytkowe na poziomie pozwalającym zastosować je w budynkach pasywnych. Zatem krótko mówiąc okno pasywne to takie, które spełnia wymogi budownictwa pasywnego. Czym jest takie budownictwo? Przede wszystkim charakteryzuje się ono tym, że izolacyjność termiczna takiego budownictwa jest tak wysoka, że pozwala na ogrzewanie domu za pomocą źródeł ciepła takich jak promieniowanie słoneczne oraz ciepło wydzielane przez mieszkańców i urządzenia domowe.
Do tego okno pasywne powinno charakteryzować się odpowiednim współczynnikiem przenikania ciepła. Aby dobrze to zrozumieć, wyjaśnijmy, że w budownictwie izolacyjność cieplną określa się współczynnikiem “U”, a wyraża się go w jednostkach W/m2K. To dość skomplikowane oznaczenie tak naprawdę określa ilość ciepła, jaka w ciągu jednej godziny przenika przez metr kwadratowy przegrody (w tym wypadku okna) przy założeniu, że różnica temperatury wewnątrz domu i na zewnątrz wynosi dokładnie jeden stopień. W wypadku okien do współczynnika U dodaje się literkę “w” (od angielskiego “window”) i otrzymujemy w ten sposób współczynnik stosowany w odniesieniu do okien, czyli “Uw”. Wracając do wspomnianego współczynnika przenikania ciepła to za okna energooszczędne uznaje się takie, w wypadku których współczynnik przenikania ciepła wynosi mniej niż 1 W/m2K. Jednak okno pasywne to najlepsze z najlepszych energooszczędnych okien i w ich wypadku przyjmuje się, że współczynnik Uw nie może być wyższy niż 0,8 W/m2K.
Główne cechy okien pasywnych
Głównym zadaniem albo też rolą okien pasywnych jest zapewnienie wysokiej szczelności budynku oraz uniemożliwienie powstawania mostków termicznych, czyli miejsc łączenia różnych elementów, przez które uciekać może najwięcej ciepła. Jakie są zatem główne cechy takich pasywnych okien? O najważniejszej już powiedzieliśmy – okna pasywne minimalizują koszty ogrzewania i oświetlenia domu. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest ograniczenie strat energii przez okna nawet o 45%. Inną cechą charakterystyczną okien pasywnych jest ich budowa. Okna takie posiadać powinny szybę zespoloną wykonaną z potrójnym oszkleniem, które jest wypełnione szlachetnym gazem, często jest to argon, który w porównaniu z powietrzem poprawia izolacyjność przegrody szklanej o około 30%. Do tego oszklenie okna pasywnego pokryte jest powłoką niskoemisyjną, natomiast ramka międzyszybowa wykonana powinna być nie z aluminium a raczej ze stali szlachetnej lub tworzywa sztucznego.
Okna pasywne a certyfikat
Wybierając okna pasywne warto także zwrócić uwagę na to czy faktycznie takie one są. Tutaj trzeba po pierwsze spojrzeć na parametry okna, ale także sprawdzić, czy są one potwierdzone stosownymi certyfikatami. Okna pasywne bowiem, aby spełniały swoją rolę, są odpowiednio badane i testowane przez odpowiednie placówki, które są cenione właśnie za rzetelność. Zresztą profesjonalne firmy sprzedające i montujące okna same zwrócą uwagę na to, że ich produkty posiadają odpowiednie certyfikaty.