Wybór rolet do swojego domu czy innej nieruchomości nie jest najprostszym zadaniem. Podejmując taką decyzję należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym główny cel założenia rolet, rodzaj ich zamontowania czy w ogóle ich wygląd i wszystko to, co się z nim wiąże. Nie ulega jednak wątpliwości, że rolety to urządzenia bardzo praktyczne, które mogą mieć wpływ na wiele różnych elementów związanych z całą nieruchomością. Warto także podkreślić, że coraz więcej osób decyduje się na montaż rolet różnego rodzaju. I tutaj pojawia się główny nasz temat, czyli rodzaje rolet. Ich podstawowy podział to rolety wewnętrzne oraz zewnętrzne. Czym różnią się od siebie, a także czym każdy z tych rodzajów rolet się charakteryzuje? Dziś spróbujemy odpowiedzieć na te dwa pytania.
Dlaczego stosujemy rolety?
Zastosowanie samych rolet jest sprawą w miarę oczywistą. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Zakładamy je, bo chcemy mieć możliwość zasłonięcia okna. Często myślimy o tym w kontekście ograniczenia dopływu światła słonecznego, szczególnie w letnie południe. Jednak rolety mają wpływ na zdecydowanie więcej rzeczy niż tylko regulacja naświetlenia wnętrza, chociaż to również bardzo ważne zadanie, szczególnie w wypadku rolet z płynną możliwością regulacji naświetlenia. Oczywiście wszystko zależy od ich rodzaju, ale mają one również bardzo duży wpływ na izolację termiczną budynku. Dobrze zamontowane rolety latem blokują nagrzewanie się pomieszczeń (szczególnie wtedy, gdy okna wychodzą na południe), natomiast zimą blokują wychładzanie się wnętrza domu. Do tego, rolety mogą znacznie wpływać na bezpieczeństwo domu, a nawet na ograniczenie hałasu dochodzącego z zewnątrz. Wszystko uzależnione jest tak naprawdę od tego, jakie rolety wybierzemy.
Rolety wewnętrzne – charakterystyka
Czym charakteryzują się rolety wewnętrzne? Przede wszystkim tym, co od razu rzuca się w oczy, kiedy na nie patrzymy, czyli materiałem, z jakiego są one wykonane. Są to materiały w dosłownym tego słowa znaczeniu, zatem mówić możemy tutaj o różnych tkaninach, ale także drewnie czy bambusie. Rolety takie mogą być zarówno wolno-wiszące, jak i plisowane albo zamykane w metalowych kasetach. Zatem możemy powiedzieć, że rolety wewnętrzne, w zależności od wybranego rodzaju, montuje się na ścianie, suficie lub ramie okna. Mogą być pionowe, poziome, ale także posiadać formę dzień-noc, czyli być przesuwne. Ich ważną cechą charakterystyczną jest to, że rolety takie stanowią często element dekoracji wnętrza, dlatego ich forma, ale i kolorystyka jest zróżnicowana. Dzięki temu każdy może znaleźć coś, co będzie pasowało do stylu wnętrza jaki preferuje.
Jeśli natomiast chodzi o sam powód montażu rolet wewnętrznych, to ich zadanie skupia się przede wszystkim na regulacji nasłonecznienia wnętrza, a przy okazji ograniczeniu jego zbyt dużego nagrzewania się. Oczywiście, pełnią także rolę “strażnika intymności”, ponieważ wieczorem przy zapalonym świetle skutecznie uniemożliwiają zajrzenie do środka pomieszczenia.
Rolety zewnętrzne – charakterystyka
Rolety zewnętrzne to już urządzenia bardziej zaawansowane niż ich wewnętrzne odpowiedniki. Są także wykonywane z innych, bardziej odpornych materiałów, takich jak PCV czy aluminium. Rolety tego typu są też inaczej montowane. Zakłada się je na elewację ściany, pod nią albo z wykorzystaniem stolarki okiennej. Mowa oczywiście o mechanizmie całej rolety. Ich działanie również jest troszkę inne, ponieważ mogą działać na zasadzie napędu mechanicznego (nawet z wykorzystaniem pilota) albo ręcznego. Często montuje się je również z innych powodów niż rolety wewnętrzne, chociaż mogą one pełnić rolę podobną do nich. Jednak rolety zewnętrzne dzięki swojej konstrukcji stanowią dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe. Poza tym, stanowią znaczą barierę akustyczną, co jest szczególnie cenne, gdy okna wychodzą na ruchliwą ulicę. Dodatkowo rolety te stanowią dużo lepszą ochronę termiczną, ale także zabezpieczają przed gradem, deszczem czy silnym wiatrem.
Widać więc, że wybierając rolety wewnętrzne albo zewnętrzne do swojej nieruchomości warto wziąć pod uwagę różnice w ich budowie, sposobie montażu, ale także szczególne cechy charakterystyczne, które posiadają rolety wewnętrzne i zewnętrzne. Wtedy dopasujemy rozwiązanie idealne dla nas. No bo przecież na inne rzeczy zwracamy uwagę montując rolety w biurze, a na zupełnie inne zakładając je w domu.